Czy warto korzystać z podręcznika To się czyta 1 wydawnictwa Nowa Era

Nauka języka polskiego w szkole powinna być rozwijająca dla każdego ucznia. Rozszerzanie zasobu słownictwa i doskonalenie sposobu budowania własnych wypowiedzi będzie procentować w przyszłym życiu zawodowym i osobistym. Świadomy nauczyciel na zajęciach powinien stosować podręcznik atrakcyjny dla uczniów, przekazujący wiedzę w zrozumiały sposób. Taką pozycją jest książka “To się czyta 1” przygotowana przez wydawnictwo Nowa Era we współpracy z Anną Klimowicz i Joanną Ginter.

Wiedza teoretyczna i praktyczny komentarz

Podręcznik “To się czyta 1” zawiera skondensowaną wiedzę, która prezentowana jest w sposób wywołujący zaciekawienie, a nawet zdziwienie. Lekcje mają nietypowe tytuły, a na poszczególnych stronach znajduje się duża ilość ilustracji i schematów. Obok nich autorki umieściły podpowiedzi i komentarze, które w wielu przypadkach nawiązują do współczesnych problemów, bliskich młodym ludziom. Dzięki temu nauka języka polskiego może przestać być kojarzona z poznawaniem bohaterów z przeszłości, a uczniowie mogą odkryć interesujące postawy życiowe wśród postaci, które znają z popularnych filmów lub seriali.

Rozwój umiejętności uczniów szkoły branżowej

Książka “To się czyta 1” opracowana przez wydawnictwo Nowa Era jest dostosowana do umiejętności starszych i młodszych uczniów, którzy nie są przyzwyczajeni do czytania zbyt dużych ilości tekstu jednorazowo. Wszystkie strony są kolorowe, a ważne informacje są wyróżnione barwą, czcionką, specjalną ramką lub symbolem. W wielu miejscach znaleźć można ćwiczenia podsumowujące i podpowiedzi, dzięki którym możliwe jest utrwalenie wiedzy i powtórzenie wiadomości przed planowanym sprawdzianem.

Inspiracja do samodzielnego rozszerzania wiedzy

“To się czyta 1” to podręcznik, który zachęca do przeglądania kolejnych stron. Każdy rozdział rozpoczyna się fragmentem nowoczesnego tekstu lub nawiązaniem do współczesnego dzieła literatury lub filmu. Polecenia są zapisane prostym językiem, a ćwiczenia pokazują, że wiedza teoretyczna ma przełożenie na określone umiejętności przydatne w dorosłym życiu. Może to prowadzić do ciekawych dyskusji na zajęciach w szkole.

Książka “To się czyta 1 (www.taniaksiazka.pl)” powinna być używana w klasach 1. szkół branżowych I stopnia i trzeba przyznać, że spełnia swoją funkcję znakomicie. Rozwija zainteresowania i może sprawić, że wielu uczniów będzie samodzielnie rozszerzać swoją wiedzę za pomocą innym źródeł, na przykład, w Internecie.